Email: pokrov.ua@gmail.com
Запис по тел.: (0312) 66-02-02 моб.: 050-431-02-02

Рентгенологія

Рентгенографія — дослідження внутрішньої структури об'єктів, які проектуються за допомогою рентгенівських променів на спеціальну плівку.  Ми звикли чути цей термін  у медицині. Медична рентгенографія — неінвазивне дослідження, яке ґрунтується на отриманні сумаційного проекційного зображення анатомічних структур організму посередництвом проходження через них рентгенівських променів та реєстрації ступеню ослаблення рентгенівського випромінювання.

         Винахідником рентгенівських, а тоді ще Х-променів був український вчений Іван Павлович Пулюй, який працював у Австро-Угорщині. У 1881році він сконструював пристрій, який пізніше назвали “лампою Пулюя”, і це був пробраз першої рентгенівської трубки. Першим у світі знімком був знімок руки дочки вченого. І тільки через 14 років німецький вчений Вільям Конрад Рентген після своїх досліджень запатентував промені, які тепер ми називаємо рентгенівськими.

          Не дивлячись на те, що рентгенівський метод був започаткований майже півтора століття тому, він і сьогодні являється надзвичайно важливим та поширеним, а в деяких випадках являється провідним методом діагностики.

         Традиційна рентгенографія з фіксацією на плівку — простий і дешевий метод діагностики, проте має ряд недоліків. Тому з розвитком техніки на зміну їй прийшла  цифрова рентгенографія.

 

Переваги цифрової рентгенографії

  • Низька доза опромінення — замість рентгенівської плівки застосовують спеціальні детектори, які є більш чутливими і в той же час не мають недоліків рентгенівської плівки;
  • висока якість зображення за рахунок більш досконалої конструкції детекторів, у порівнянні з плівкою;
  • висока інформативність — роздільна здатність та динамічний діапазон зображення набагато перевищують за показники традиційної рентгенографії, а також можливість збільшення зображення, коригування контрастності та яскравості. Це дозволяє лікарю-рентгенологу виявити найменші ознаки порушення структури тканини пацієнта.
  • виключення фотохімічного процесу, який сам по собі в деякій мірі сприяє погіршенню отриманого зображення, а також займає багато часу;
  • відпадає необхідність у рентгенівській плівці, яка з часом старіє, може бути неякісною, може загубитися, громіздка і незручна;
  • можливість зберігання інформації будь-який час і без втрати якості. Зображення зберігається на цифрових носіях, може передаватися на них чи через мережу Інтернет в інші центри. Пацієнту рентгенограму можна видати на CD або роздрукувати на лазерному принтері сухого друку з надзвичайно високою якістю.

 

Протипоказання.

Абсолютних протипоказань до проведення рентгенографії не існує. Проте зловживати кількістю досліджень не варто. Тому рентгенівське дослідження проводиться суто по показанням та за направленням лікаря, який обґрунтовує необхідність даного обстеження та надає додаткову важливу інформацію, необхідну лікарю-рентгенологу для правильної інтерпретації результатів дослідження.

 

Підготовка

         Потреби до спеціальної підготовки до рентгенівської діагностики не вимагається. Виключення — рентгенографія черевної порожнини, нирок та поперекового відділу хребта, коли за кілька днів потрібно перейти на спеціальну дієту, яка передбачає їжу, яка легко засвоюється та запобігає метеоризму, оскільки наявність газу у кишечнику суттєво зменшує інформативність дослідження. При необхідності потрібно зробити клізму та приймати препарати: ферментні та активоване вугілля.

         Одяг має бути просторним, при наявності гудзиків, “блискавок” і т.п. подібного, потрібно його зняти. Також необхідно залишити всі додаткові предмети.

         Часто під час рентгенографії потрібно по команді рентген-лаборанта затримати на кілька секунд дихання.

 

         У Медичному центрі Покров застосовується рентгенографічна система з цифровим виведенням інформації Camargue Tomo французького виробника Apelem. Можна обстежити будь-яку ділянку організму людини, включаючи контрастне дослідження нирок — видільну урографію. Всі отримані рентгенограми проходять цифрову обробку і зберігаються у базі данних. Пацієнт може отримати знімок на  лазерній плівці сухого друку або на цифровому носії (CD), в такому випадку рентгенограму можна передати по мережі в будь-який інший центр для консультації.

 

 

Наразі нема вмісту класифікованого цим терміном.