Email: pokrov.ua@gmail.com
Запис по тел.: (0312) 66-02-02 моб.: 050-431-02-02

Функціональна діагностика

                                                                                               Ехокардіографія(Ехо-КГ)

Ехокардіографія — безпечний та неінвазивний метод ультразвукового дослідження серця, який дозволяє у режимі реального часу оцінювати роботу серцевого м'язу, стан клапанного апарату, вимірювати порожнини серця, товщину їх стінок, визначати швидкість та напрямок  потоків крові у серці.

         Найбільш поширений метод — трансторакальна ехокардіографія, традиційний доступ через грудну клітку. У деяких випадках проводиться трансезофагеальна ехокардіографія (датчик вводиться через стравохід).

         При проведенні ехокардіографії неможливо оцінити стан коронарних артерій (тільки їх гирло), тому, якщо потрібно провести дослідження судин серця, в Медичному центрі Покров використовують КТ-коронарографію.

         Також ехокардіографія не дозволяє визначити стан провідності елктричного імпульсу, джерело формування екстрасистол, для цього використовують електрокардіогафію (ЕКГ)

Ехокардіографія — основний метод дослідження стану серця, дозволяє виявити основні його захворювання:

 • вроджені вади серця (дефекти міжшлуночкової перетинки, дефекти міжпередсердної перетинки, відкрита артеріальна протока);
 • вади мітрального отвору (звуження або розширення);
 • вади аортального клапану (стеноз, пролапс);
 • інфаркт міокарду, міокардити, ексудативний перикардит.

Показання до ехокардіографії:

 • болі в області серця та за грудиною;
 • наявність патологічних шумів при аускультації;
 • наявність серцевої недостатності;
 • наявність вади серця;
 • інфаркт міокарду;
 • травми грудної клітки;
 • контроль після перенесених операцій на серці.

Протипоказання.

Абсолютних протипоказань не існує. Враховуючи безпечність методу, дослідження проводять вагітним (при наявності показань до цього) та навіть внтрішньоутробно плоду.

Підготовка.

Спеціальної підготовки не потрібно. Пацієнту треба тільки прилягти на кушетку та оголити грудну клітку.

У Медичному центрі Покров ехокардіографія виконується на апараті експертного класу General Electric Vivid E9. Це означає, що апарат призначений не для скринінгу, а є спеціально створеною діагностичною системою для кардіоваскулярної діагностики, є найбільш сучасним та потужнім, має повний набір датчиків та приставок.

Для більш ефективної діагностики бажаним є наявність направлення від лікаря, у якому він обґрунтовує необхідність тієї чи іншої діагностичної процедури, ставить питання, на які відповідає лікар функціональної діагностики після дослідження. Також дуже важливим є надання всієї медичної документації — результатів попередніх  досліджень, лабораторних аналізів, перенесених операцій та попередніх захворювань. Наявність такої інформації дозволить лікарю-діагносту правильно інтерпретувати результати дослідження!

                                                                                       Електрокардіографія(ЕКГ)

Три букви, відомі нам з дитинства. Всі знають, що ЕКГ знімають при підозрі на інфаркт міокарду, а також знають, що після 40 років потрібно щорічно проходити таке обстеження, а також, що означають ці літери — електрокардіографія.

Що це таке? ЕКГ — методика реєстрації та дослідження електричних полів, які утворюються при роботі серця. З моменту появи  і до сьогодні, це найбільш доступне, просте у виконанні та інформативне кардіологічне обстеження.  Провести його можна будь-де: у лікарні, поліклініці, вдома, в автомобілі швидкої допомоги. ЕКГ — дуже цінний неінвазивний метод, який дає важливу інформацію про стан серця.

Те, що серце не тільки насос, але і генератор електрики, людство здогадувалось давно. Наявність у серці електричних явищ виявили два німецькі вчені Р. Келлікер та І. Мюллер у 1856 році. У 1872 році Г. Ліпман записав перші електрокардіограми за допомогою ртутного електрометра, ці криві ще дуже віддалено нагадували звичну нам криву ЕКГ.

Нова епоха наступила завдяки відкриттям голландського вченого Вільяма Ейтговена. У 1887 році він показав світу надзвичайно чіткі криві потенціалів дії серця і дав цій кривій назву “електрокардіограма”. Також він дав назви зубцям ЕКГ. За ці роботи вченого нагородили Нобелівською премією.

Безпечність.

Електрокардіографія абсолютно безпечний та безболісний метод діагностики, чисто фізично він не може нанести жодної шкоди, оскільки під час дослідження ніяк не діє на органи та тканини, відсутні будь-які випромінювання та штучні поля. Прилад просто реєструє електричне поле, яке в нормі створює серце.

Тому дослідження можна проводити будь-яким категоріям пацієнтів — і важким хворим, і вагітним жінкам, і навіть дітям.

Недоліки електрокардіаграфії:

 • короткочасність тесту;
 • тест, проведений у стані спокою, може не виявити патології;
 • не відображає гемодинаміки та шумів серця;
 • напряму не діагностує вади та пухлини серця.

Тому додатково використовується інші методи: Холтерівське моніторування, ехокардіографія. 

Види електрокардіографії:

 • Проста електрокардіографія з 12 відведеннями - найбільш простий і доступний метод, в той же час найбільш інформативний.  Апарати для проведення є в кожній клініці.
 • Внутрішньоорганні відведення, наприклад, внутрістравохідні, для більш точної діагностики.
 • Холтерівське моніторування — запис ведеться протягом 1-2 доби.
 • Електрокардіографія з фізичними навантаженнями (велоергометрія і тредмілтест), які дозволяють давати дозоване навантаження для вивчення реакції серця на нього, що виявляє приховану патологію.
 • Електрокардіографія з навантаженням ліками — дозволяє  дослідити реакцію серця на введення медикаментозних препаратів.

Показання до електрокардіографії:

 1. порушення нормального серцевого ритму (аритмія);
 2. гіпертонічна хвороба;
 3. ішемічна хвороба серця;
 4. інфекційні, запальні та обмінні патології серця;
 5. в плані загального обстеження при поступленні в стаціонар, перед оперативними втручаннями;
 6. скриніг особам, старшим за 40 років.

Протипоказання.

Відсутні.

Підготовка.

         Жодної підготовки до проведення електрокардіографії не потребується. Пацієнт повинен прилягти на кушетку, оголити грудну клітку, зап'ястки та щиколотки для закріплення електродів. Під час сеансу не можна рухатись.

         Медичний центр Покров пропонує проведення електрокардіографії за допомогою електрокардіографу SCHILLER AT-2 Plus, який обладнаний принтером для роздруківки результатів дослідження, а також оснащений програмним забезпеченням для інтерпретації результатів.

                                                                                              Холтерівське моніторування.

         Синонім — добове моніторування ЕКГ. Суть методу — електрокардіограма фіксується протягом доби (іноді більше — навіть до 7), а пацієнт у цей час веде звичайний спосіб життя, записує у щоденник час виникнення певних симптомів, здійснює ряд призначених лікарем фізичних навантажень. Дослідження здійснюється за допомогою спеціального портативного апарату (реєстратор), який з'єднується з наклеєними на тіло електродами і записує отриману ЕКГ в пам'ять. Апарат для такого дослідження розробив американський біофізик Норман Холтер, тому його іменем і названо метод.

         Після закінчення сеансу реєстратор приєднується до дешифратора і потім отриману інформацію вивчає лікар.

Показання:

 • постійні або періодичні болі у серця, які виникають раптово або при певних фізичних навантаженнях;
 • біль та важкість у грудній клітці;
 • головокружіння та запаморочення;
 • задишка;
 • відхилення у роботі серця при емоційних навантаженнях.

Добове моніторування ЕКГ дозволяє виявити приховану патологію серця, яку не можна виявити при проведенні звичайної ЕКГ (аритмії, стенокардію, гіпертонію).

Протипоказання.

Відсутні.

 

 

 

Наразі нема вмісту класифікованого цим терміном.